ساخت منسوج هوشمند با قابلیت محافظت بدن در برابر امواج الکترومغناطیس

امواج الكترومغناطيس به دو دسته یونيزشونده و غیر یونیزه شونده تقسيم مى­شوند. امواج يونيزشونده شامل پرتوهاى فوق بنفش، ايكس و گاما می­باشند. این امواج به دليل انرژى زيادى كه دارند می­توانند اتم­هاى موجود در مسير را يونيزه كنند. در واقع خطر موجود در امواج يونيزشونده به دليل اثرات بيولوژيكى است كه ايجاد می­كنند.

اين آسيب در اثر بر هم كنش پرتو يونيزشونده باDNA  سلول­ها رخ مى­دهد و در نتيجه می­توانند باعث آسیب­های ژنتیکی به سلول­ها و باعث سرطان و نقص تولد در جنین شوند يك قرن است كه اين آثار شناخته شده­اند. اما تنها چند دهه است كه آثار مخرب پرتوهای غیر یونیزه شونده نيز شناسايى شده است.مهمترين تاثير اين نوع امواج ايجاد گرما است. در اجاق­هاى مايكروويو كه در زندگى خانگى بسيارى از انسانها وارد شده­اند از امواج مايكروويو استفاده می­شود كه از نظر طول موج بين امواج راديويى و فرو سرخ قرار دارند. امواج راديويى كه از تلفن همراه منتشر می­شوندنيز طول موج نزديك به مايكروويو داشته و قابليت ايجاد حرارت در محيط اطراف خود را دارند. اين امواج آثارى از نوع مغناطيسى نيز دارند. امواج الكترومغناطيسى مى­توانند در بدن انسان ميدان­هاى الكتريكى توليد كنند. اين ميدان­ها روى دريچه­هاى غشاء سلول تاثير گذاشته و باعث تداخل در عملكرد آنها مى­شوند.

شدت جریان الکتریکی ناشی از میدان الکترومغناطیسی غیر یونیزه شونده دارای دو اثر در بدن می­باشد:1)اثر حرارتی، 2)اثر غیر حرارتی (فیزیکی).

اثر حرارتی در فرکانس بالاتر یا فرکانس رادیویی که GHz 300- KHz 3 یا GHz 300- KHz 10 می­باشد و اثر غیر حرارتی در فرکانس کم که از صفر KHz 3 تا KHz 10 می­باشد.

در اثر حرارتی، از آنجایی که باعث افزایش انرژی جنبشی و در نتیجه باعث ایجاد گرما می شوند. اثرات ناشی از امواج رادیویی به خوبی شناخته شده نیست و می توانند باعث تغییر در تنظیم دمایی، فعالیت قلبی - عروقی، توانایی تناسلی و تغییر فعالیت سیستم‌های عصبی و رفتارشان می‌شوند.

در اثر غیر حرارتی، که باعث اثر فیزیکی می شود.این اثر در حد میکروسکوپی است. وقتی یک سلول تحت شعاع قرار می گیرد به وجود می آید. امواج اگر بر روی ژن سلولی اثر بگذارند باعث رشد سلول سرطانی می شود و باعث سردرد و سرگیجه و ناباروری در مردان می شود.

اثر غیر حرارتی، آسیب‌هایی به DNA موجود در سلول‌ها می‌زند، باعث افزایش انتشار کلسیم به داخل سلول‌ها می‌شود و همچنین باعث ترویج تومور مغزی از طریق افزایش ODC (یک آنزیمی است که در رشد سلول مهم است) می‌شود. 

اثر اشعه الكترو مغناطيسي ساطع شده از تلفن همراه بر روي موجودات زنده

امروزه تلفن همراه به عنوان يکي از پر مصرف‌ترين تجهيزاتي است که داراي امواج الکترومغناطيسي مي‌باشد. استفاده از تلفن‌هاي همراه به صورت جهاني در حال زياد شدن است تا جايي که دو بيليون استفاده کننده تلفن همراه در جهان وجود دارد، از طرفي هم نگرانيها در مورد اثرات فرکانس‌هاي راديويي ميدان‌هاي الکترومغناطيسي به وسيله تلفن همراه در حال افزايش است که در نتيجه باعث افزايش تقاضا براي تحقيق‌هاي علمي در مورد نگراني براي حفظ سلامتي انسان ها شده است.

اثر اشعه الكترو مغناطيسي تلفن همراه روي ساختار پروتيين‌ها، آنزيم‌ها و DNA نشان داده كه اشعه تلفن همراه موجب پارگي رشته‌هاي DNA مي‌شود و به طور كلي بحث توارث و ژن را درگير مي كند. پاره شدن رشته‌هاي DNA بسياري از بيماري‌ها را به دنبال دارد كه يكي از مهمترين آن ها سرطان است كه امكان دارد اين بيماري به علت درگيري DNA به نسل‌هاي بعدي هم منتقل شود[15]. امواج الکترومغناطيسي ساطع شده از تلفن همراه باعث تغيير هورمون در طول قاعدگي و بارداري، باعث کاهش خواب و تغيير در الکتروفتوگرام (EEG) خواب مي‌شود.

تداخل امواج الکترومناطيسي ناشي از تلفن همراه و وسايل ديگر مانند مايكروفر، كامپيوتر همچنين مصرف داروهاي مختلف اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشديد مي‌كند. درباره محل قرار دادن تلفن همراه نيز بدترين شكل اين مساله، قرار دادن تلفن كنار گوش هنگام صحبت كردن است و البته قرار دادن در كمر هم آسيب‌هاي جدي به دستگاه تناسلي انسان وارد مي‌كند. فرکانس‌هاي راديويي ساطع شده از تلفن همراه  باعث فعاليت‌هاي مغز به خصوص جذب انرژي در ناحيه سر مي‌شود.

به دليل افزايش سريع استفاده از چنين ميدان‌هاي الکترومغناطيسي در کشورهاي مدرن، رابطه بين در معرض ميدان‌هاي الکترومغناطيسي و سلامتي انسان خيلي مهم است. انرژي فرکانس راديويي با قدرت بالا مي‌تواند اثر منفي روي اورگانيسم موجود زنده بگذارد و باعث آب مرواريد، خارش پوستي و سقط جنين شود. علاوه بر اين امواج تلفن همراه دستگاه ايمني بدن را تضعيف کرده و با فشار بر قلب، سبب افزايش فشار خون مي‌شوند. مهمترين اثرات امواج منتشر شده از تلفن همراه، ايجاد سرطان و به ويژه سرطان‌هاي مغزي مي‌باشد.

امواج راديويي پخش شده از تلفن همراه به طور سطحي در پوست و استخوان‌هاي اطراف گوش جذب شده و از طريق جمجمه در پشت گوش و بافت مغز نفوذ مي‌کند و مي‌توانند سبب التهاب پرده گوش و تورم عصب شنوايي شوند. با توجه به اين که دستگاه عصبي کودکان در حال رشد است. جذب انرژي در بافت مغزي آنها بيشتر است و لذا کودکان در مقايسه با بزرگسالان در برابر اين امواج آسيب پذيرتر هستند. 

ايستگاه‌هاي آنتن دهي تافن‌هاي موبايل هم مي‌توانند تاثير منفي بر روي بدن انسان داشته باشند. اگر چه ميزان تشعشعات اين ايستگاه‌ها اندك است، اما به مرور در معرض قرار گرفتن دايم در مقابل اين تشعشعات مي‌تواند تاثيرات بسيار منفي را بر بدن افراد بگذارد.

اصولا آنتن‌هاي تلفن‌همراه، دكل‌هاي مخابراتي، امواج ناشي از دكل‌هاي برق فشار قوي، امواج ناشی از جوشکاری به ویژه جوش آرگون، رادارها و به طور کلی کلیه تجهیزاتی که تولید کننده امواج الکترومغناطیس هستند و یا اساس کار آنها برپایه این امواج است هر يك به نوبه خود اثرگذاري خفيف تا شديدي را روي افراد دارند.

حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیس

اگرچه موج‌های الکترومغناطیسی ناشی از تداخل امواج الکترومغناطیسی به آسانی باعث ایجاد ضررهای زیادی شود اما ماده‌های رسانا به خوبی می توانند به عنوان یک محافظ در مقابل نفوذ این امواج الکترومغناطیسی عمل کنند. در این راستا و با توجه به خصوصیات منحصر به فرد منسوجات مانند انعطاف پذیری و همچنین گستره کاربرد منسوجات، استفاده از منسوجات رسانا به منظور محافظت افراد در برابر این امواج گزینه‌ای مناسب برای جلوگیری از صدمات ناشی از این امواج می‌باشد.بازگشت »
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت نانو راد بهان می باشد.
طراحی شده توسط تیم ملی وب