تولید انرژی حرارتی با اعمال ولتاژ مستقیم به منسوج هوشمند

در میان مواد و کالاهایی که انسان به­طور روزمره با آنها در ارتباط بوده و از آنها استفاده می­کند، منسوجات جزء پرکاربردترین و عمومی­ترین این کالاها هستند. انسان با منسوجات در شرایط مختلف و متنوعی در تماس بوده و آنها را به­منظور بهبود و ارتقاء کیفیت زندگی به­کار می­برد. یکی از مهمترین کاربردهای البسه حفظ بدن در برابر سرما می‌باشد. البسه به دلیل حبس هوا در درون خود و همچنین فضای بین بدن و لباس با ایجاد عایق حرارتی، باعث حفظ دمای بدن می‌شوند. کارایی البسه در شرایط محیطی سخت که همراه با سرمای زیاد و باد می‌باشد بسیار کم می‌شود و قابلیت البسه در حفظ دمای بدن کاهش می‌یابد. بنابراین وجود یک سیستم گرم کننده که بتواند با تولید انرژی گرمایی افت دمای بدن را جبران ضروری است.

سیستم‌های گرم کن شناخته شده مانند انواع المنت‌ها قابل استفاده در البسه نیستند زیرا این المنت‌‌ها برای تولید انرژی گرمایی نیاز به یک منبع انرژی با ولتاژ متناوب (AC) و توان بسیار بالا دارند که عملا امکان تهیه چنین ولتاژی برای البسه غیر ممکن است. علاوه بر آن المنت‌های موجود انعطاف پذیری لازم را برای قرار گیری در البسه ندارند. بنابراین برای ساخت منسوج هوشمند که توانایی تولید انرژی گرمایی داشته باشد، طراحی و ساخت المنت انعطاف پذیر و کم مصرف با توانایی تبدیل ولتاژ مستقیم (DC) به انرژی گرمایی ضروری است.

با توجه به خواص ذاتی و منحصر به فرد منسوجات مانند انعطاف پذیری، در صورت ساخت المنت از جنس منسوج می‌توان به راحتی آن را در البسه به کار برد. مشکل اصلی در ساخت المنت پارچه‌ای، نارسانا بودن ذاتی منسوجات است، زیرا تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی در المنت‌ها به دلیل وجود هدایت الکتریکی در آنها است.

با ساخت پارچه رسانا که مقاومت الکتریکی بسیار پایینی دارد و وجود این مقاومت الکتریکی امکان تولید حرارت در اثر اعمال ولتاژ مستقیم را فراهم می‌کند.

نتایج نشان دهنده گرم شدن پارچه تا دمای 40 درجه سانتیگراد در اثر اعمال جریان الکتریکی مستقیم (DC) 3 ولت است که با افزایش ولتاژ بر میزان گرم شدن پارچه اضافه می‌شود.

 بازگشت »
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت نانو راد بهان می باشد.
طراحی شده توسط تیم ملی وب